magiaszafy.pl

Forum dyskusyjne

Adwokat i radca prawny – różnice.

Post Reply

Page: 1

Author Post
Member
Registered: Nov 2013
Posts: 61
Location: Warszawa
mam problem, w którego naturę nie chcę na razie tutaj wnikać i zastanawiam się czy iść do adwokata, czy do radcy prawnego. Podzielicie się swoimi doświadczeniami? Byliście u radcy, u adwokata, dlaczego akurat tam? I jeszcze może jak znaleźć dobrego prawnika, bo mam wrażenie, że to nie jest takie proste.
Member
Registered: Nov 2013
Posts: 56
Location: Poznań
tak jak w każdym zawodzie, są po prostu różne hierarchie. Radca prawny ma nieco mniej uprawnień od adwokata. To nie znaczy, że jest gorszy, po prostu jego praca wygląda inaczej i to inna skala odpowiedzialności. W większości drobniejszych spraw, kiedy nie jesteś oskarżony o nic poważnego i nie potrzebujesz obrony w sądzie, pomoc radcy powinna wystarczyć. A jak znaleźć dobrego? Hmm, no liczy się doświadczenie, im większe tym lepiej.
Member
Registered: Mar 2016
Posts: 69
wszystko jest kwestią regulacji… na przykład do niedawna jeszcze radca prawny miał mniej uprawnień, od 2015 roku nieco to zmieniono. Ogólnie polecam pod tym kątem artykuł ze strony https://www.adwokat-radel.pl/czym-adwokat-rozni-sie-od-radcy-prawnego, opisano tam różnice pomiędzy adwokatem i radcą prawnym. Ja prowadzę własną firmę i mam w niej na stałe zatrudnionego radcę prawnego, który sporządza mi opinie o umowach i informuje o zmianach w prawie, które dotyczą mojej działalności. Adwokat i radca prawny – różnice są może subtelne, ale znaczące.:)
Member
Registered: Nov 2013
Posts: 62
Location: Ełk
ja jakiś czasu temu zostałem oskarżony o poważne przestępstwo i od razu zgłosiłem się do adwokata. Nie wiem, tak intuicyjnie… po prostu musiałem mieć kogoś, kto mnie wybroni, bo sytuacja była nieciekawa, a radca wydawał się niewystarczający. Na pewno dobrzy adwokaci, którzy spędzili sporo czasu na realnych rozprawach w sądzie i częściej działają w praktyce, niż w teorii, mają większe pole do popisu w sprawach karnych…
Member
Registered: Mar 2016
Posts: 69
właśnie, to też zależy od sytuacji.;) na przykład ja korzystam jednak z pomocy teoretycznej, bo ona mnie wystarczająco chroni. Ale jakbym się wcześniej w coś wplątała sytuacja wyglądałaby inaczej. Nie wiemy jaki problem ma autor wątku.:)
Member
Registered: Nov 2013
Posts: 61
Location: Warszawa
dziękuję za wszystkie informacje. Poczytałem, przemyślałem i tak myślę, że zgłoszę się do adwokata. Chyba sporą zaletą jest tutaj etyka zawodowa… i mam już na oku kancelarię. Jak wspomniałem wcześniej, nie chcę roztrząsać swoich problemów publicznie, ale bardzo doceniam wsparcie i zainteresowanie.
Member
Registered: Mar 2016
Posts: 69
o cokolwiek chodzi, życzymy Ci powodzenia.:) kancelarie muszą poważnie podchodzić do klientów i gwarantować przestrzeganie zasad etyki, na pewno będzie dobrze.

Post Reply

Page: 1